Keresés ebben a blogban

2012. február 22., szerda

Húsleves

Őszintén szólva kevés egyszerűbben elkészíthető levest ismerek, mint a húsleves. Beleteszem a hozzávalókat, néha leszedem a habot róla és csak várom, hogy megfőjön. Nem kell bele rántás vagy habarás, tényleg nincs vele semmi macera.
A tökéletes húslevesnek két titka van:
  1. Alacsony lángon, lassú tűzön kell főzni
  2. Csirke- vagy pulykanyakból készüljön. Sokféle húslevest ettem már, de tapasztalatom szerint a nyaklevest (hihihi) semmi sem übereli. Az elkészítés módja amúgy minden húsfélénél ugyanaz.
Már jó két hete tervezem, hogy főzök húslevest, de aztán elmaradt, úgyhogy a csirkenyak a fagyasztóban landolt. Sebaj, még kiolvasztani sem kell, majd a forró víz, amiben fő, majd megteszi hatását.

Elkészítés:
  1. A nyakat egy fazék vízben felteszem főni.
  2. Fél kiló csirkenyak. Azért néz ki ilyen furán, mert még meg van fagyva.
  3. A zöldségeket (sárgarépa, fehérrépa, hagyma, ha van otthon, akkor egy kis zeller, karalábé, borsó) megpucolom és darabokra vágom. Egyes források szerint a húsleves attól lesz szép sárga, ha a hagymát héjastól tesszük bele. Szerintem meg nem :) De ezt döntse el ki-ki maga.
  4. Zöldségek
  5. Beleteszem a zöldségeket is a vízbe, sózom, borsozom és szép lassan főzni kezdem. Anyu szokott hozzáadni egy kis lestyánt is (vegeta fűszerként is hívják), tényleg finom ízt ad neki. Mivel nekem nem adatott meg, hogy csak úgy kisétáljak érte a kertbe, ezúttal eltekintek tőle.
  6. Egy kis idő után csúnya, szürkés hab jelenik meg a leves tetején, de pánikra semmi ok, ezt le lehet (sőt, le is kell) szedni fakanállal, szűrővel, egyéb segédeszközökkel.
  7. Hab a leves tetején
    Így kell leszedni a habot
    Az első adag csúnya, szürke hab
  8. A főzés alatt ezt a habozást még néhányszor megismétlem, amíg a lé szép tiszta nem lesz és a tetején apró zsírpettyecskék csillognak. Ez ideális esetben legalább egy-másfél óra. Mint már említettem, a húsleves főzést nem szabad elkapkodni. Össze lehet 20 perc alatt is hozni kuktában, de érezni lehet a különbséget, az úgy nem olyan ízgazdag, hiába fűszerezi agyon az ember.
  9. Tiszta, habmentes lé
  10. A tésztát nem főzöm bele a levesbe, mert könnyen megromlik tőle, hanem egy kis lábosban vizet melegítek (vagy ha sok a lé a levesben, abból szedek ki), és kifőzöm a cérnametéltet. Mert számomra a húsleves cérnametélttel az igazi.
  11. Cérnametélt
  12. Tálaláskor a tányér aljára szedek a cérnametéltből, kapargatok le a húsból, és rámerem a levest.
Jó étvágyat!

2012. február 17., péntek

Ázsiai garnélás tészta

Múltkor az egyik nagy áruházban jártamban-keltemben elvetődtem a mélyhűtős részre, és megpillantottam a kis garnélarákocskákat. Egyből eszembe jutott, hogy sógorom (Nagy Paraj férje) milyen finom rákocskás-cukkinis tésztát szokott nekünk összeütni pillanatok alatt. És bár cukkinit nem kaptam, egy zacskó garnélát azért vettem, a többit pedig a fagyasztóban talált thai zöldségkeverékkel rögtönöztem.
A  hozzávalók: tészta, olaj, garnélarákocskák, zöldségkeverék, fűszerek.
Tészta
Olaj
Garnéla és zöldségkeverék
  1. Felteszek egy nagy fazék vizet forrni. Ha felforrt, teszek bele sót, olajat, és a tésztát. Mire megfő, azalatt pont össze is lehet ütni a rávalót. Fontos, hogy a sót csak a forrás után teszem a vízbe, nem rögtön az elején, mivel a sós víz nehezebben forr fel.
  2. Egy edénybe olivaolajat öntök és felhevítem. Most éppen egy wok volt kéznél, hangulatban pont passzol is a zöldségkeverékhez, de amúgy bármilyen lábos jó. Fent az olajos képen talán látszik, hogy az olajban úszkálnak mindenféle cuccok. Ez Nagy Paraj készítménye, fűszerolaj. Elég régóta érlelődik, úgyhogy jó kis aromát adott a rozmaring az olajnak, amit néha utántöltök. Mármint az olajat.
  3. Ha az edény jó forró, beleöntöm a garnélát és a zöldségeket. Nem adok hozzá folyadékot, a kiolvadt víz elég lesz a pároláshoz.
  4. Zöldségek és rákocskák
  5. Kicsit pirítom-párolom, majd a hangulat kedvéért meglocsolom egy kis szójaszósszal és egy kis osztriga szósszal, ha már thai zöldségkeveréket használok. Mindkettő az Ázsia boltból származik és mindkettőnek annyira sós-karakteres íze van, hogy más fűszert nem is használok.
  6. Szószok
  7. Készre párolom-pirítom a hozzávalókat. Akkor jó, ha a zöldségek nem nyersek, de azért még harapáskor ropognak az ember foga alatt.
  8. Már majdnem kész
  9. Ha nagyon száraz lenne, a tészta főzővizéből teszek hozzá néhány kanállal. Egyébként ahogy most van, ez így is nagyszerű ebéd lehetne, tészta nélküli, ázsiai egytálétel.
  10. Kész a rávaló
  11. Közben a tészta is megfőtt, leszűröm, és összekeverem a szósszal. Kész is az ebéd (vagy vacsora).
Gőzölgő tészta
Tálalva

2012. február 11., szombat

Bundás kenyér

Bundás kenyér forró, citromos teával... ez is olyan gyerekkori életérzés, nem? Hétköznap nem állok neki, de egy havas szombati reggelen belefér. Ráadásul csomó tojás van itthon (anyu tyúkocskái szerencsére tojnak rendesen), el kell használni valamire.
  1. Néhány tojást villával felverek. Ma reggel 6 db-ot használtam, de ha épp kevés a tojás itthon, akkor teszek bele tejfölt, úgy verem fel, és akkor kevesebbre van szükség.
  2. Felvert tojás
  3. A tojásba kenyérszeletet mártogatok. Mindkét oldalát jól megforgatom benne.
  4. Kenyér a tojásban
  5. A kenyeret villával kiemelem a tojásból, kicsit lecsöpögtetem és forró olajjal teli serpenyőbe teszem.
  6. Csöpög a kenyér
    Sülnek a kenyerek
  7. Ha az egyik oldal megsült, megfordítom, és megsütöm a másik oldalát is.
  8. Sül a másik oldal
  9. Ha a másik oldal is megsült, kiveszem az olajból, lecsöpögtetem és mind megeszem.
Bundáskenyér-hegy
Nehéz elképzelnem, de például Törökországban a bundás kenyeret porcukorral eszik. És Nigellának is láttam egy olyan műsorát, amiben eper öntetet csinált hozzá. Bizarr... Aki kipróbálta édesen, mesélje már el, hogy milyen élmény volt.

2012. február 7., kedd

Sacher torta

Hét végén nem tudtunk elutazni a nagy hó miatt, úgyhogy otthon csücsültünk, rajzfilmeket néztünk és sokat ettünk. Megkérdeztem a fiúkat, mit süssek. Az egyik válasz az volt, hogy valami csokisat, a másik pedig a Sacher torta. Így szerencsére mindkettőnek a kedvére tudtam tenni. És természetesen magamnak is, mert bár csokit nem nagyon eszem, a Sacher tortát én is nagyon szeretem. Annyira passzol egymáshoz a csoki és a baracklekvár íze! Kevés ennél tökéletesebb párosítást tudok elképzelni.
Megnéztem az Interneten több receptet, míg végül ennél kötöttem ki. Az elkészítés módja nem sokban különbözik a többiektől, viszont meglepő módon ebbe csak 2 tojás kell (minden más receptben legalább 5-6-ot olvastam). Az eredeti leíráshoz képest én annyit változtattam, hogy a csokit nem lereszeltem, hanem a vajjal és kakaóval együtt megolvasztottam, úgy öntöttem a tojássárgás cukorhoz. Legközelebb viszont tenni fogok a masszába apró csokidarabokat, szerintem úgy még finomabb lesz. Ja, és másnap, mikor a tészta már jól beszívta a baracklekvárt, sokkal de sokkal finomabb, mint frissen.

A receptet és az elkészítés módját nem írom le, elolvasható az alábbi linken. Ehelyett felteszek pár képet nyálcsorgatónak.

Cukros tojássárgája
Olvasztott vaj, kakaó és csoki keveréke
A kettő elegye
Simára keverve
Keményre vert tojásfehérje
Óvatosan a csokis elegybe keverem
Itt már a liszt is benne van
Sütés előtt
Sütés után
Szép, ugye?
Gőzölgő tészta és baracklekvár
Jóóóó vastagon megkentem
A tetejét is
Ebből lesz a csokimáz
Csokimázzal körbekenve - már csak dermednie kell
Hát nem guszta?
Beléd harapok!

Frankfurti leves

Erről a levesről valahogy mindig a gyerekkor jut eszembe. Biztos, mert az oviban és a napköziben is gyakran kaptuk (végülis a virsli meg a kelkáposzta olcsó dolgok). Nem mellékesen ez azon kevés kelkáposztás ételek egyike, amit szeretek. És most tessék nem levonni azt a következtetést, hogy finnyás vagyok!
Hozzávalók
  • kelkáposzta
  • krumpli
  • sárgarépa
  • fokhagyma
  • vöröshagyma
  • virsli
  • majoranna
  • kömény (lehet őrölt vagy egész is)
Hozzávalók
Elkészítés
  1. A zöldségeket megmosom, megpucolom és feldarabolom. A káposztának kivágom a torzsáját, azt nem teszem bele a levesbe, de nem dobom ki, mert később még felhasználható más leveshez kiegészítő zöldségként.
  2. Először csak a répát a krumplit és a hagymát (vörös és fok) teszem fel főni annyi sós vízben, ami éppen csak ellepi.
  3. Krumpli, répa és hagyma
  4. Ha már majdnem megfőtt (a villát bele tudom szúrni kartörés nélkül), felengedem még vízzel, sózom, és hozzáteszem a kelkáposztát is. Nem kell megijedni, a nyers kelkáposzta térfogatra meglehetősen sok, de főzés közben összeszottyan, és simán bele fog férni a lábosba. Mindenesetre egy fakanállal jól megnyomkodom, hogy menjen összefele.
  5. Kelkáposzta a lábosban
  6. Majorannával és köménnyel ízesítem (esküszöm, a mamámnak volt egy olyan nevű szomszédja, hogy Major Anna).
  7. Egy kis nyomkodás után, majorannával
  8. Fedő alatt puhára párolom a káposztát. Nem kell hozzá sok, ha elég zsenge, akkor 5 perc, ha nem, akkor 10-15. Közben az elfőtt vizet pótolom.
  9. Lehet, jobb lett volna egy nagyobb lábost keresni...
  10. Ha a zöldségek megpuhultak, a Tárkonyos csirkeleves bejegyzés 9-13. pontjában leírt módon behabarom a levest, annyi különbséggel, hogy a liszt mellé egy kis pirospaprikát is szórok a tejfölbe, de csak a színe miatt (ez el is maradhat). Egyébként ettem már olyan frankfurti levest, amiben nem volt tejföl, úgy sem rossz.
  11. Habarás
    Habarás a levesben
  12. Utolsó akkordként karikára vágott virslit teszek bele. 
  13. Most már tuti, hogy nagyobb edény kellett volna...
  14. Hagyom egyet rottyanni és már kész is. Van, aki még csipetkét is tesz bele, nekem nem hiányzik.
A leves tálalva

2012. február 6., hétfő

Gyors paradicsomleves

Be kell vallanom, utálom a paradicsomlevest. Jó kezdet egy bejegyzéshez, ami a paradicsomlevesről fog szólni, ugye? Egyébként nem csak a paradicsomlevest nem szeretem, hanem a paradicsomos káposztát sem, és régebben a töltött paprikát sem ettem meg, most már ez utóbbi valamiért változott, és a gombócot nagy duzzogva elfogyasztom. Nem vájkáltam még annyit a lelkem legmélyebb bugyraiban, hogy rájöjjek, miért van ez az ellenszenv a paradicsomlés ételekkel szemben, talán mert ezekben mindben van cukor, a paradicsom meg zöldségféle, és az nekem valahogy nem passzol össze a cukorral. Milyen lenne már a cukros paprika például. Bár nem is akkora hülyeség, Kaldeneker György évek óta hirdeti a zöldségből készült lekvárok létjogosultságát, és nemrég nyitott egy lekvárosházat pont ezen apropóból. Zöldséglekvárok közül egyelőre a hagymalekvárt kóstoltam csak, úgyhogy a többiről nem nyilatkozom, de az sem nyerte el a tetszésemet. Közben eszembe jutott, hogy a káposztást tésztát sem bírom megenni cukorral, valószínűleg ez is a zöldség-cukor párosítás miatt van. Na ennyit a gasztro-lelki világomról, és most lássuk, hogy csinálom úgy a paradicsomlevest, hogy meg sem kóstolom.
  1. Kevés olajból és lisztből fehér rántást csinálok. Azért fehér rántás, mert nem várom meg, amíg bebarnul.
  2. Rántás
  3. Leveszem a tűzről, majd felöntöm 100%-os paradicsomlével. A megnevezés a címben ezért 'Gyors paradicsomleves', mert nem szórakozom rendes paradicsom passzírozgatásával, egyszerűen veszek 1-2 doboz paradicsomlevet és kész. Ha van otthon nyáron eltett házi, az még jobb.
  4. Paradicsomlé - a Siót szeretem
  5. A lábost visszateszem a tűzre.
  6. Ha épp van otthon, vágok bele egy kis zellert.
  7. Zeller a paradicsomban
  8. Teszek bele sót, fehérborsot és jó pár kanál cukrot. Ha valaki édesebben szereti, később még utáncukrozhatja magának.
  9. Az egészet összeforralom.
  10. A végén apró levestésztát főzök bele (retro érzelműeknek ajánlom a betűtésztát).
  11. Levestészta
  12. Ha a tészta is megfőtt, kész a leves. Lehet tálalni. Állítólag finom.
Gőzölgő paradicsomleves