Keresés ebben a blogban

2012. november 12., hétfő

Rakott karfiol

Még nyár elején egyszer megkérdeztem az Embert, hogy mit enne, ő pedig teljesen váratlan módon azt mondta, hogy rakott karfiolt. Persze, hogy nem kaptam sehol karfiolt, hiszen annak csak nyár végén kezdődik a szezonja. El is felejtettem az esetet, mígnem a múltkor jártamban-keltemben bele nem botlottam egy nagy határ karfiolba a zöldségesnél. Nosza, beszereztem a többi hozzávalót és összedobtam életem első rakott karfiolját.
  1. Egy fej karfiolt megmosok, rózsáira szedem.
  2. Karfiolrózsák
  3. Egy nagy edénybe vizet forralok. Ha már lobog, hozzáadok egy kanál sót és beleteszem a karfiolrózsákat. Nem kell teljesen megfőzni, a sütőben még lesz ideje puhulni. 8-10 perc bőven elég.
  4. Amíg a karfiol fő, egy másik edénybe is felteszek vizet forrni, és ebben mefőzök 2 csomag gyorsrizst. Ha valaki nem olyan lusta, mint én, az rendes rizst is főzhet.
  5. A karfiolt szűrőre szedem, lecsepegtetem, kicsit hűlni hagyom.
  6. Gőzölög a karfiol
  7. Közben egy hagymát megpucolok, apróra vágom és olajon megpárolom.
  8. Hozzáteszek fél kilónyi darált húst, belenyomok egy fél tubusnyi pirosaranyat és tovább párolom. Mivel a pirosarany sós, nagyon nem is kell fűszerezni.
  9. Darálthús
  10. Nem tudom miért, de bennem az a kép él, hogy a rakott karfiolt jénai tálban az igazi. Úgyhogy egy nagy jénai tálat kiolajozok és beszórom zsemlemorzsával.
  11. Jénai
  12. A karfiol felét a tál aljára terítem.
  13. Első réteg
  14. Erre rászórom a rizs felét.
  15. Második réteg
  16. Ráterítem a húst.
  17. Harmadik réteg
  18. Erre jön a maradék rizs, arra pedig a maradék karfiol.
  19. Rétegek
  20. Egy nagy doboz tejfölben elkeverek egy tojást, és az egészet a karfiolra zuttyantom. A tapasztalat azt mutatja, hogy így még elég száraz marad, úgyhogy -ahogy anyutól hallottam- egy kicsit lehet hozzákeverni a karfiol főzőlevéből is.
  21. Minden réteg a helyére került
  22. A rétegeket összesütöm. Mivel már az összetevők több-kevésbé megfőttek, nem kell sokáig sütni, kb. 15 percig.
  23. Megsült
  24. Tálaláskor tejfölt csorgatok a tetejére.
Rakott karfiol

2012. november 1., csütörtök

Szilvás gombóc

Néhány hónapig nem nagyon volt időm blogot írni, de közben azért főzőcskéztem és fotóztam bőszen. Így esett, hogy amíg a szilvás gombócos fotók a laptopom egy mappájában csücsültek, szép lassan elmúlt a szilva szezon. Sebaj, fagyasztott szilvát sok helyen kapni, és persze jövőre is lesz ősz és lesz szilva a fán.
A krumplis pogácsánál már egyébként írtam pár szót a szilvás gombócról, lévén ugyanabból a tésztából készül mindkettő. Most nem is ismétlem magam, a hozzávalók és az összeállítás megtalálhatók ott.
  1. Elkészítem a tésztát, deszkán kb. fél centisre nyújtom. (Amíg a tésztához fő a krumpli, addig a szilvát megmosom, kimagozom. Egy edénykében összekeverek némi kristálycukrot fahéjjal)
  2. Kinyújtott tészta
  3. Rombusz alakban felvágom.
  4. Tészta rombuszok
  5. Egy nagy lábasban felteszek vizet forrni.
  6. Fogok egy tészta-rombuszt, ráteszek két fél szilvát, megszórom a fahéjas cukorral.
  7. Szilva a tésztán
  8. Ezután batyut csinálok belőle úgy, hogy a sarkokat középre hajtogatom, így csomagolom be a szilvát. A lényeg, hogy sehol ne maradjon lyuk, nehogy kifolyjon a lé főzés közben. A batyut aztán a két tenyerem közé fogva gombóccá hengergetem. Az összes rombuszt megtöltöm. Itt szokott megfogalmazódni bennem a gondolat, hogy soha többé nem vacakolok a gombóc-gyártással, mikor pár száz forintért lehet kapni fagyasztott szilvás gombócot, ami nem is annyira rossz. De aztán mikor elkezdem enni a házi gombócot, ezt a gondolatot el is vetem.
  9. Felirat hozzáadása
  10. Közben a víz is felforr, egyesével beledobom a gombócokat. Addig kell főzni, amíg fel nem jönnek a víz színére
  11. Fürdőznek a gombócok
  12. Egy serpenyőben vajat olvasztok.
  13. Az olvasztott vajra öntök 1 bögrényi zsemlemorzsát és megpirítom.
  14. Zsemlemorzsa
    Zsemlemorzsa
  15. Mikor a gombócok feljönnek a víz színére, szűrőkanállal kiszedem őket és a pirított zsemlemorzsába forgatom. Kész! Tényleg elég pepecselős munka, de nekem az egyik kedvenc ételem, úgyhogy szerintem megéri.
Gombócok a víz tetején
Hengergetés
Nyamm! (Ennyit azért nem szoktam megenni egyszerre)

2012. október 30., kedd

Császármorzsa (Smarni)

A legenda szerint először Ferenc József udvari szakácsa készített császármorzsát az étvágytalan Sissinek, ám helyette a császár falta be az egészet, annyira ízlett neki. Egy másik történet szerint Ferenc József vadászat közben éhesen betévedt egy vadászházba, ahol a szegény vadászné csak ezzel a kis morzsával tudta megkínálni. Akárhogy is, valami kötődése mindenképpen van a monarchia császárához és a mai napig kedvelt eledel mind az osztrák, mind a magyar részen.
Sok recept található az Interneten, ahol megadnak mennyiségeket is pl. itt, itt és itt. Én nem szoktam méregetni, addig öntögetem össze a hozzávalókat, míg sűrű palacsintatészta állagú matériát nem kapok. Amire szükség lesz (minden mennyiséget csak kb-re írok):
  • 1 bögre búzadara
  • 1 bögre liszt
  • 2 bögre tej
  • 1-2 marék mazsola
  • cukor (10 dkg körül, célszerű porcukrot használni)
  • 3-4 tojás
  • reszelt citromhéj
  • 5-10 dkg vaj vagy margarin
  1. A tojást, cukrot habosra verem.
  2. Hozzáadom a búzadarát, lisztet, mazsolát, tejet, citromhéjat és simára keverem.
  3. 15 percig pihentetem, hogy a búzadara kicsit megdagadjon. Utána lehet még egy kicsit tejjel hígítani vagy liszttel sűríteni. (A képen azért ilyen bizarr színű, mert teljes kiőrlésű liszttel csinálom)
  4. Sűrű palacsintatészta
  5. Egy nagy serpenyőben felolvasztom a vajat. A serpenyő méretétől függően lehet, hogy két adagban fér csak bele a tészta, én azért általában belepréselem. Egyébként nem is mindenki serpenyőben csinálja, a nagymamám például egy tepsiben betette az egészet a sütőbe.
  6. Olvad a vaj
  7. Ha felolvadt a vaj, rázuttyantom a tésztát. Várok egy kicsit, majd fakanállal felturkálom az alját. Megint várok, míg kicsit megsül az alja, aztán felturkálom. És így tovább folytatom a turkát, amíg császármorzsa állaga nem lesz.
  8. Turka
    Alakul a dolog
    Ez határozottan császármorzsa
  9. Szerintem házi baracklekvárral a legfinomabb. Van, aki még porcukorral is megszórja, de az azért már túlzás :)
Baracklekvárral

2012. október 26., péntek

Gyors padlizsánkrém

Nagyon szeretem a padlizsánkrémet, viszont nincs energiám fél napokat pepecselni vele, ezért kitaláltam ezt a receptet. Ám sajnos ez csak akkor gyors, ha az ember lánya olyan szerencsés mint én, és csücsül a polcon egy-két üveg télire eltett lecsója.
  1. Bekapcsolom a sütőt 170-180 fokra és a padlizsánt ráteszem a rácsra sülni.
  2. Padlizsánja válogatja, mikor készül el, úgyhogy nézegetni kell. Szerencsére könnyű észrevenni, mert a héja mély liláról világos barnára változik.
  3. Így néz ki a sült padlizsán
  4. A padlizsánt ildomos fa eszközökkel feldolgozni (pl. fa késsel pucolni) mert fémmel érintkezve állítólag megfeketedik és keserű lesz. Szóval aki kipróbálja, az ne kövesse a képen látható példámat :) Mindenesetre -talán azért, mert rozsdamentes kést használtam- nem vettem észre, hogy keserű lenne.
    Szóval meghámozom a padlizsánt. Ha rendesen megsült, akkor a héját nagyon egyszerű lehúzni.
  5. Padlizsán hámozás
    Megpucolva
  6. A megpucolt padlizsánt felkockázom, műanyag edénybe teszem.
  7. Kék edényben
  8. Leveszek a polcról egy üveg lecsót és a padlizsánra öntöm. Friss lecsóval még nem próbáltam, de szerintem azzal is hasonlóan finom lesz a végeredmény.
  9. Lecsó
  10. Botmixerrel krémes állagúra turmixolom és kész is. Én fehér kenyérrel szeretem, de van, aki arra esküszik, hogy pirítóssal a legfinomabb.
Turmix
Padlizsánkrém

2012. október 23., kedd

Házi túró

Gyakran veszünk tejet a helyi TSZ-ben (bizony, mifelénk még van ilyen), viszont néha eltúlozzuk a mennyiséget és mivel a házi tej nem áll el hetekig, valamit csinálni kell, nehogy kárba vesszen. Túrót készíteni roppant egyszerű, bár ahogy kiszámoltam, nem túl gazdaságos: kb. 6 liter tejből mindössze fél kilónyi lesz.
  1. A tejet kiöntöm egy nagy edénybe, és 2-3 napra kint hagyom szobahőmérsékleten (a nyár ideális túró-gyártás szempontjából). Ez idő alatt a tej megalszik, készen áll a túrósításra. Türelmesek lekanalazgathatják a tejfölt a tetejéről, én nem vagyok elég türelmes.
  2. A lábost beleállítom egy vízzel teli tepsibe és nagyon alacsony lángon felteszem a tűzhelyre.
  3. Készül a túró
  4. Hamarosan elkezd kiválni a fehérje, a tej egyre átlátszóbb lesz (ezt hívják savónak), a túró pedig csomósodik. A folyamat már kb. 40 fokon beindul, nem is kell jobban melegíteni.
  5. Készül a túró
  6. Ha teljesen szétvált a savó és a túró, akkor egy konyharuhát apró lyukú szűrőbe terítek és az egészet beleöntöm, hadd csöpögjön le. Aki szereti meginni a savót, az nyugodtan fogja fel a lecsöpögő levet, állítólag egészséges. 
  7. Csöpög a túró
  8. Néha csavarok egyet a konyharuhán, hogy kipréseljem a levet, de lehet nehezéket is rátenni. Van, aki egy éjszakán át csepegteti, szerintem elég egy fél óra is, azalatt elég lé távozik. Hát ennyi a túrókészítés.
Kész a túró

2012. október 20., szombat

Sütőtökkrémleves

A paradicsom-dömping után itt a sütőtök. Nem tudom hogyan, de annyi sütőtök termett a kertben, hogy két nagy asztalon alig fér el. Egyelőre még nagyon jól elvan az udvaron, később bekerül a "hideg szobába" vagy a pincébe, így télen is csemegézhetünk belőle. Tavaly már írtam ide a blogra egy jó kis sütőtökös tészta receptet, most pedig egy finom kis krémlevest készítek. Mint általában a krémlevesek, ezt is roppant egyszerű elkészíteni. A trükk az benne, hogy a sütőtök mellé krumplit is főzök bele, így nem lesz olyan tömény tökös az íze.
  1. Fogok egy kisebb sütőtököt, egy fej hagymát és néhány szem krumplit. A képen látható töknek kb. az 1/3-át fogom felhasználni, a többit előkészítve beteszem a fagyasztóba, télen még jól jön majd ha gyorsan levest akarok csinálni.
  2. Hozzávalók
  3. A hozzávalókat megpucolom, a tököt egy kanállal kibelezem, a hagymát apró darabokra, a krumplit és a tököt kb. 2 centis kockákra vágom. Érdemes a nagyobb magokat megtartani, mert megpirítva nagyon jó levesbetét lehet. Én most ezzel nem vacakolok, mindent kikanalazok belőle.
  4. Tök kibelezve
    Kockázva
  5. A hagymát kis olajon megpárolom.
  6. Hozzáadom a krumplit és a tököt, majd felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje. Sózom, borsozom. Lehet bele egyéb fűszereket is tenni, én teszek egy kis szegfűborsot és gyömbérport is és valahogy belekeveredett egy kis petrezselyem.
  7. Ennyi víz kell bele
  8. Fedő alatt puhára párolom. Nem kell órákig főzni, 15 perc alatt kész.
  9. Fortyog a leves
  10. Ha minden megpuhult, leveszem a tűzről és egy botmixerrel összeturmixolom. Én szeretem a darabkákat a levesben, ezért nem turmixolom teljesen simára.
  11. Kicsit visszateszem a tűzre, öntök hozzá egy doboz (2 dl) főzőtejszín, összerottyantom és már kész is.
  12. Krémleves
  13. Tálaláskor fel lehet turbózni pirított szalonnakockákkal és pirított kenyérrel vagy kétszersülttel.
Tálalva
Mindennel együtt nem tart tovább az elkészítés, mint 30 perc.

2012. szeptember 28., péntek

Aszalt paradicsom

A paradicsom szezonnak csak nem akar vége lenni, ezért új, eddig ismeretlen területet hódítottam meg: az aszalást. Az aszalt paradicsom csak többszöri próbálkozás után sikerült, mert az elején voltam olyan bátor és hittem az Interneten olvasott recepteknek, amik oly meggyőződéssel írják, hogy alacsony hőfokon nyugodtan bent lehet hagyni éjszakára a sütőben, reggelre elkészül. Frászt. Nekem szénné égett még a legalacsonyabb hőmérsékleten is. Mivel a paradicsomok nem egyformák (eltérő a nedvesség tartalmuk, pont egyforma darabra sem tudtam vágni őket), ezért az idő utolsó harmadában már félóránként nézegetni kellett és a kész darabokat folyamatosan kiszedni.
  1. A paradicsomot alaposan megmosom, félbe-negyedbe vágom és szorosan egymás mellé sütőlapra fektetem.
  2. Sózom, borsozom, befújom olajjal. Igen, befújom :) Boltban lehet kapni olaj spray-t, ez azért jó, mert egyenletesen és vékonyan tudjuk szétteríteni az olajat. De nem fontos megvenni méregdrágán a boltit, lehet otthon is csinálni. Kell hozzá egy tiszta spriccelő (100 Ft-os boltban vettem), olaj-víz kb. 80-20 arányú keverékével megtöltöm és kész. Azért kell vizet is tenni hozzá, mert különben túl sűrű és nem megy a spriccelés.
  3. Spriccelő
    Paradicsom sózva, borsozva, olajozva
  4. A sütőt legalacsonyabb fokozatra kapcsolom (nálam ez 80 fok) és betolom. A sütő ajtaját egy fakanállal kitámasztom, hogy a gőz ott ki tudjon illanni.
  5. Kb. 5 óra elteltével így néz ki:
  6. 5 óra eltelt
  7. Ahogy már az elején írtam, innentől kezdve bizony félóránként nézegetni kell és a késznek ítélt szemeket kiszedegetni. Az utolsó darabot a sütőbe tolástól kb. 8,5 óra múlva szedtem ki.
Aszalt paradicsom
Száraz, hűvös helyen tartandó (én a biztonság kedvéért szalvétával bélelt zacskóban betettem a hűtőbe).

2012. szeptember 3., hétfő

Szilvalekvár sütőben

Régóta izgatja a fantáziám, milyen lehet a sütőben készült szilvalekvár. Idén kaptam egy nagy vödör érett szilvát (még szednem sem kellett), gondoltam, most már kipróbálom.
Szilva
Jelentem, TÖKÉLETES lett. Igazi, darabos, sűrű, "békebeli" szilvalekvár.
Lássuk, hogy készül.
A hozzávalók listája igen rövid: kell hozzá egy kis ecet és szilva. Na és a cukor? Nem, cukor nem kell bele!
  1. Fogok egy olyan lábast, aminek a füle s fém, és beleöntök kb. 1 dl ecetet. Az oldalán is körbelötykölöm. 
  2. Ebben a lábasban lehet sütni is
  3. A szilvár megmosom, kimagozom, negyedekre vágom.
  4. Ahogy vágom, már teszem is bele a lábasba.
  5. Szilva a lábosban
  6. Egy kis ecetet öntök a tetejére is.
  7. A sütőt beállítom 120 fokra, és beteszem a szilvát kb. 6 óra hosszára fortyogni. Közben nem kell megkeverni, de persze ki bírja azt ki! Én pl. 2 óra után óránként egyszer azért rápillantottam.
    A sütő ajtaját célszerű egy fakanállal kitámasztani, hogy a gőz szabadon távozhasson.
  8. 6 óra elteltével kiveszem a kész lekvárt a sütőből. Nincs vele macera, nem kell karszakadásig kevergetni, és mégis tökéletes! Ha valaki nem szereti a darabos lekvárt, az a végén még összeturmixolhatja, de szerintem felesleges.
  9. Határozottan lekvárnak néz ki
  10. A lekvárt az Eperlekvárnál leírt módon (4-9- pont) befőttes üvegekbe töltöm és dunsztolom.
Lekvár az üvegben