Keresés ebben a blogban

2012. augusztus 27., hétfő

Házi ketchup

Dacára a szárazságnak, nálunk mázsaszám terem a paradicsom a kertben, és már kínomban nem tudtam mit kitalálni, elhatároztam, hogy ketchupot csinálok belőle. Kicsit pepecselős, de inkább bevállalom, minthogy az a sok, finom paradicsom kárba vesszen. Ráadásul biztos egészségesebb is, mint amit boltban veszek (nem mintha olyan sok ketchupot fogyasztanék, de majd a sajátot!).
2 kiló paradicsom
  1. 3-4 nagy fej hagymát megpucolok, apróra vágom. Olajon felteszem pirulni.
  2. Néhány perc után hozzáadok 6-7 gerezd préselt fokhagymát is és tovább pirítom.
  3. Pirul a hagyma
  4. Közben fogok 2 kiló paradicsomot, megmosom és meghámozom. A paradicsom héját úgy a legkönnyebb eltávolítani, hogy leöntjük forró vízzel, így a héja megráncosodik és elválik a hústól. Ezek után már gyerekjáték meghámozni.
  5. Forrázás után
    Így néz ki a csupasz paradicsom
  6. A paradicsomot kockákra vágom. Közben párolódik a hagyma, ha esetleg elkezdene nagyon pirulni, leveszem a tűzről addig, amíg végzek a paradicsommal.
  7. Paradicsom kockákra vágva
  8. Hozzáadom a hagymához és tovább főzöm. Nem kell hozzá folyadék, a paradicsom enged elég levet.
  9. Fő a paradicsom
  10. Jöhet a fűszerezés: ízlés szerint cukor (8-10 dkg), ecet, só, őrölt fahéj (bizarr, de 1 kávéskanálnyi jót tesz), őrölt bors (1-2 kávéskanál), currypor (max. fél kávéskanállal) és 4-5 kávéskanál 10%-os ecet. A mennyiségek nincsenek kőbe vésve, kóstolgatni kell és akkor jó lesz.
  11. Kb. 1 órán keresztül hagyom, hogy fortyogjon a cucc. Ekkorra a paradicsom majdnem teljesen szétfő és be is sűrűsödik. Fogok egy botmixert és összeturmixolom.
  12. Már majdnem ketchup-kinézete van
  13. Most már csak a magokat kell kiszedegetni belőle. No nem egyesével, hanem sokkal egyszerűbben: egy fakanál segítségével egy sűrű szövésű szitán átpasszírozom, így a magok fent maradnak a hálón. Ha valakinek van otthon paradicsom passzírozója, csinálja inkább azzal, kevésbé pepecselős.
  14. Passzírozás
    Ketchup
  15. A kész ketchupot üvegekbe töltöm. Gyarló ember lévén szalicilt teszek a tetejére és bedunsztolom. Azt hiszem szalicilt 2012-től nem lehet boltban kapni, helyette nátrium-benzoátot árulnak. Ha valaki nem szeretne tartósítószert használni, az állítsa simán fejre az üveget pár percre (természetesen előbb le kell zárni), hogy kiszoruljon belőle a levegő és utána dunsztolja be. A wikipédia nagyon szépen leírja a dunsztolást, amit én dunsztolásnak nevezek, az hivatalosan az ún. száraz dunszt. Kibélelek egy dobozt plédekkel, törölközőkkel, a tele üvegeket is bebugyolálom és a takarók közé teszem és még jól be is takargatom. 1-2 nap alatt szép lassan kihűl, utána mehet a ketchup a kamrába (vagy esetemben a hűtőbe, mert nincs kamrám).
    A dunsztolásról bővebben is írok az Eperlekvár bejegyzésben.
Update:Dunsztolás után
Üvegben
 Megjegyzés: hasonló módon készülhet spagetti szósz is (kicsit más fűszerezéssel persze), azt viszont nem feltétlenül kell átpasszírozni. 

2012. augusztus 18., szombat

Házi jeges tea

Általában vizet iszom, de gyarló emberként néha én is megkívánok valami kis édes löttyöt. Ilyenkor jeges teát szoktam venni, ami egyrészt tele van cukorral és ki tudja milyen adalékanyagokkal, másrészt piszok drága is. És ez nem olyan, mint mondjuk a kóla, simán elő lehet otthon is állítani.
A lényeg, hogy a jeges tea nem attól jeges, hogy a meleg teát telenyomjuk jéggel (és ezzel felhígítjuk), hanem a megfőtt teát szép fokozatosan kihűtjük, így megmarad a finom tea-aroma.
Mivel tényleg egészséges italt szeretnék készíteni, ezért jól megválogatom az összetevőket: sima cukor helyett mézet és nádcukrot használok, és citromból is bio terméket vettem, így a héját is nyugodt szívvel beletehetem. Manapság már szerencsére nem kell végigjárni a várost, hogy ilyen élelmiszereket találjon az ember lánya, a cukrot a CBA-ban, a citromot pedig a Match-ban vettem.
Hozzávalók
Így készül:
  1. Felforralok 1.5 liter vizet (azért ennyit, mert ennyi fér a vízforralómba).
  2. Egy olyan edénybe, ami jól bírja a meleget, beleteszek 3 teafiltert, majd ráöntöm a vizet. Az, hogy milyen teát választ az ember, gyakorlatilag mindegy. Én most Pickwick gyerekteát használok, egész egyszerűen azért, mert szeretem az ízét. Van, akinek a fekete tea jön be, van, akinek a gyümölcsös, ízlés dolga.
    Megjegyzés: A képen látható edény ne tévesszen meg senkit, nem sima műanyag, hanem hőálló Tupperware tál.
  3. Ázik a tea
  4. Hagyom ázni a filtereket. Közben megmosom és félbevágom a citromot, majd az egyik feléből a teába facsarom a levét. Nem baj, ha nemsikerül szárazra facsarni, mert a héjat úgyis feldarabolom és azt is beledobom a teába.
  5. Citrom
    Ázik a cirom
  6. Hozzáadok 3 evőkanál nádcukrot és 2 evőkanál mézet, jól elkeverem. Közben kóstolgatom, mert a citromtól függően lehet hogy kicsit többet vagy kevesebbet kell édesítenem.
  7. Hagyom így ázni kb. egy órát, kiveszem a filtereket és a langyos teát áttöltöm egy kancsóba. A teát ki lehet venni előbb is, főleg, ha fekete teáról van szó.
  8. Kancsóban
  9. A kancsót néhány órára a hűtőbe teszem.
  10. Kész.

2012. augusztus 14., kedd

Paprikás krumpli

Két hét tengerparti nyaralás (és 60 kiló hal elfogyasztása) után alig vártam már, hogy hazaérjek és valami finom magyaros ételt ehessek. Természetesen üres hűtő várt és valljuk be, egy éjszakai utazás után senkinek sincs kedve nagybevásárláshoz. Szerencsére általában van itthon hagyma, krumpli, kolbász. Ehhez csak egy kis virslit és kenyeret kell venni a sarki kisboltban és már készülhet is a paprikás krumpli.
  1. Egy fej hagymát kockákra vágok és egy nagy lábosba teszem. Itt jól elvan, amíg előkészítem a krumplit is.
  2. A krumplit megmosom, megpucolom, kockákra vágom és vízbe teszem felhasználásig (ha nem teszem vízbe, megbarnul).
  3. Krumpli a vízben
  4. Olajat öntök a hagyma alá és megdinsztelem (=párolom-pirítom).
  5. Dinsztelt hagyma
  6. A lábost lehúzom a tűzről és őrölt pirospaprikát szórok rá (legalább 1 evőkanálnyit). Megpróbálom összekeverni a hagymával, ami persze nem sikerül teljes mértékben, de azért próbálkozni lehet.
  7. Felengedem egy bögrényi vízzel és a lábost visszateszem a tűzre.
  8. Pirospaprika
  9. Megsózom és az egészet összerottyantom (hagyom, hogy forrjon egyet).
  10. Beleteszem az összevágott krumplit és felengedem annyi vízzel, hogy ellepje. Ilyenkor lehet még utána sózni, illetve ha olyan szerencsések vagyunk, hogy van otthon paprika (nem őrölt piros, hanem friss paprika), akkor abból is lehet bele vágni egy-két szeletet.
  11. Belekerült a krumpli
  12. Hozzáadom a titkos összetevőt, a majoránnát. Ha nincs otthon, enélkül is elkészíthető a paprikás krumpli, de az igazán finom zamatát a majoránna adja meg.
  13. Letakarom fedővel és hagyom, hadd főjön.
  14. Közben felkarikázom a kolbászt és azt is beleteszem. Ez a lépés opcionális, a paprikás krumpli kolbász nélkül (csak virslivel) is nagyon-nagyon finom. Néha viszont pl. szalonnát teszek bele, szóval lehet variálni.
  15. Így kerül a kolbász az ételbe
  16. Nem kell sokáig főzni, mivel a krumplit viszonylag kis kockákra vágtam, kb. 15 perc elég a forrástól számítva. Egyébként mivel én úgy eszem, hogy összenyomkodom a krumplit, azt szeretem, ha jól szétfő, úgyhogy ennél tovább szoktam főzni.
  17. Fő a PK, alias paprikás krumpli
  18. Ha megpuhult a krumpli, gyorsan karikákra vágom a virslit és beledobom. 1 perc alatt megfő.
  19. Kész
  20. Nincs más hátra, mint tálalni. Kenyérrel, kovászos uborkával isteni!
Paprikás krumpli kovászos uborkával