Keresés ebben a blogban

2012. szeptember 28., péntek

Aszalt paradicsom

A paradicsom szezonnak csak nem akar vége lenni, ezért új, eddig ismeretlen területet hódítottam meg: az aszalást. Az aszalt paradicsom csak többszöri próbálkozás után sikerült, mert az elején voltam olyan bátor és hittem az Interneten olvasott recepteknek, amik oly meggyőződéssel írják, hogy alacsony hőfokon nyugodtan bent lehet hagyni éjszakára a sütőben, reggelre elkészül. Frászt. Nekem szénné égett még a legalacsonyabb hőmérsékleten is. Mivel a paradicsomok nem egyformák (eltérő a nedvesség tartalmuk, pont egyforma darabra sem tudtam vágni őket), ezért az idő utolsó harmadában már félóránként nézegetni kellett és a kész darabokat folyamatosan kiszedni.
  1. A paradicsomot alaposan megmosom, félbe-negyedbe vágom és szorosan egymás mellé sütőlapra fektetem.
  2. Sózom, borsozom, befújom olajjal. Igen, befújom :) Boltban lehet kapni olaj spray-t, ez azért jó, mert egyenletesen és vékonyan tudjuk szétteríteni az olajat. De nem fontos megvenni méregdrágán a boltit, lehet otthon is csinálni. Kell hozzá egy tiszta spriccelő (100 Ft-os boltban vettem), olaj-víz kb. 80-20 arányú keverékével megtöltöm és kész. Azért kell vizet is tenni hozzá, mert különben túl sűrű és nem megy a spriccelés.
  3. Spriccelő
    Paradicsom sózva, borsozva, olajozva
  4. A sütőt legalacsonyabb fokozatra kapcsolom (nálam ez 80 fok) és betolom. A sütő ajtaját egy fakanállal kitámasztom, hogy a gőz ott ki tudjon illanni.
  5. Kb. 5 óra elteltével így néz ki:
  6. 5 óra eltelt
  7. Ahogy már az elején írtam, innentől kezdve bizony félóránként nézegetni kell és a késznek ítélt szemeket kiszedegetni. Az utolsó darabot a sütőbe tolástól kb. 8,5 óra múlva szedtem ki.
Aszalt paradicsom
Száraz, hűvös helyen tartandó (én a biztonság kedvéért szalvétával bélelt zacskóban betettem a hűtőbe).

2012. szeptember 3., hétfő

Szilvalekvár sütőben

Régóta izgatja a fantáziám, milyen lehet a sütőben készült szilvalekvár. Idén kaptam egy nagy vödör érett szilvát (még szednem sem kellett), gondoltam, most már kipróbálom.
Szilva
Jelentem, TÖKÉLETES lett. Igazi, darabos, sűrű, "békebeli" szilvalekvár.
Lássuk, hogy készül.
A hozzávalók listája igen rövid: kell hozzá egy kis ecet és szilva. Na és a cukor? Nem, cukor nem kell bele!
  1. Fogok egy olyan lábast, aminek a füle s fém, és beleöntök kb. 1 dl ecetet. Az oldalán is körbelötykölöm. 
  2. Ebben a lábasban lehet sütni is
  3. A szilvár megmosom, kimagozom, negyedekre vágom.
  4. Ahogy vágom, már teszem is bele a lábasba.
  5. Szilva a lábosban
  6. Egy kis ecetet öntök a tetejére is.
  7. A sütőt beállítom 120 fokra, és beteszem a szilvát kb. 6 óra hosszára fortyogni. Közben nem kell megkeverni, de persze ki bírja azt ki! Én pl. 2 óra után óránként egyszer azért rápillantottam.
    A sütő ajtaját célszerű egy fakanállal kitámasztani, hogy a gőz szabadon távozhasson.
  8. 6 óra elteltével kiveszem a kész lekvárt a sütőből. Nincs vele macera, nem kell karszakadásig kevergetni, és mégis tökéletes! Ha valaki nem szereti a darabos lekvárt, az a végén még összeturmixolhatja, de szerintem felesleges.
  9. Határozottan lekvárnak néz ki
  10. A lekvárt az Eperlekvárnál leírt módon (4-9- pont) befőttes üvegekbe töltöm és dunsztolom.
Lekvár az üvegben